Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat

Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat

Wielu Polaków posiada więcej niż jeden kredyt w banku. Zdarza się, że w tym samym czasie musimy spłacać kredyt hipoteczny, gotówkowy i konsumpcyjny. Takie zadłużenie często powoduje problem z terminową spłatą rat poszczególnych kredytów. Połączenie wszystkich zobowiązań w jedno może uporządkować nasze długi i obniżyć ratę kredytu. Jest to możliwe dzięki kredytowi konsolidacyjnemu.

Kredyt konsolidacyjny jest skierowany do osób, które posiadają kilka kredytów i pożyczek w różnych bankach. Konsolidując swoje kredyty będziemy płacić jedną ratę w jednym banku. Kredyt konsolidacyjny łączy posiadane kredyty i wydłuża okres spłacania zobowiązań. W ten sposób rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż wszystkie raty łącznie poszczególnych kredytów posiadanych przed konsolidacją.

Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat
Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat

W ramach potwierdzenia atrakcyjności kredytu konsolidacyjnego została przeprowadzona analiza. Przyjęto, że łączne raty osoby, która posiada pięć różnych kredytów w różnych bankach wynoszą ok. 1500 zł. Dana osoba posiada kredyt odnawialny, kredyty ratalne, kartę kredytową oraz kredyt gotówkowy. Następnie porównano tę kwotę do raty kredytu konsolidacyjnego w różnych bankach. Okazało się, że najniższa rata wyniosła nawet dwa razy mniej niż suma rat kredytów spłacanych oddzielnie. Najlepiej wypadła oferta ING Banku Śląskiego. Przy oprocentowaniu kredytu, które oferował ING zapłacilibyśmy ratę ok. 715 zł miesięcznie. Dalej podobną kwotę osiągnęlibyśmy w takich bankach jak: Citi Handlowy, BOŚ, Eurobank czy też Pekao. Najwyższą ratę spośród najlepszych ofert kredytów konsolidacyjnych zapłacilibyśmy w BZ WBK. Tam miesięczna rata wyniosłaby ok. 930 zł. Jednak to i tak mniej o blisko 600 zł w porównaniu do sumy rat kredytów spłacanych oddzielnie.

Praktycznie wszystkie banki zgodziły się na konsolidację wymienionych kredytów. Nawet jeśli do tej pory spłacaliśmy kredyty z pewnym opóźnieniem. Tylko niektóre banki nie zgadzały się na konsolidację kredytu odnawialnego lub zobowiązań wynikających z karty kredytowej. Jeden bank jako wymóg stawiał wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego.

Jak więc widać z przeprowadzonego badania, kredyt konsolidacyjny może znacząco obniżyć ratę spłacanych zobowiązań i tym samym poprawić nieco nasze finanse osobiste. Czasami jest to nawet konieczne do zachowania płynności finansowej. Pamiętać jednak należy, że wraz z wydłużeniem spłaty kredytów oraz obniżeniem raty, rosną koszty posiadanych zobowiązań. W sumie odsetki od kredytu konsolidacyjnego będą wyższe niż odsetki od pojedynczych kredytów spłacanych w tym samym czasie. Pomimo tego, wydaje się, że warto rozważyć kredyt konsolidacyjny, jako sposób na poprawę swojej sytuacji finansowej.

1 Comments

  1. Paweł pisze:

    Sam kiedyś konsolidowałem kredyt w Deutsche Banku, warto to robić ale z głową i u doradcy finansowego!