Kredyt na samochód Rzeszów

Kredyt na samochód Rzeszów. Gotówkowy, czy celowy?

Kredyt na samochód, bez względu na to, czy poszukujemy auta w Rzeszowie, czy innym mieście w Polsce, wiąże się z koniecznością przedłożenia odpowiedniej zdolności kredytowej. To, czy otrzymamy bankowe finansowanie, może zależeć także od samego rodzaju kredytu, który wybierzemy. Do wyboru zasadniczo są dwa, kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Sprawdźmy, czym się różnią oraz na który z nich warto się zdecydować.

Kredyt na samochód w Rzeszowie – jakie mamy możliwości?

Rozważając zakup samochodu w Rzeszowie, ale oczywiście nie tylko, bo dotyczy to wszystkich miast Polski, mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze wymarzony pojazd możemy sfinansować oszczędnościami, dzięki czemu nie płacimy bankowi nawet złotówki i z nikim nie musimy konsultować wcześniej swojej decyzji. Niestety, ale w ostatnich latach coraz ciężej odłożyć przyzwoitą sumę, ponieważ znaczny procent oszczędności pochłania inflacja. Ta sięga już blisko 9 procent, a to zaś powoduje, że rocznie z każdego zaoszczędzonego tysiąca ucieka nam prawie dziewięćdziesiąt złotych.

Pomijając inflację, może się także zdarzyć, że zechcemy kupić samochód, którego wartość sięga stu, bądź nawet kilkuset tysięcy złotych. Takiej sumy w krótkim czasie łatwo zaoszczędzić się nie da, co powoduje, że musimy udać się po zewnętrzne finansowanie.

Gdy w planach jest zakup auta, do wyboru mamy dwa rodzaje kredytów oraz leasing. Ten ostatni jest dobrym wyjściem, jeśli nie chcemy od razu zapisywać pojazdu na siebie, a także dlatego, że wiele ofert leasingowych cechują pakiety dodatkowe, na które często się decydujemy. Jeśli zaś zależy nam na tym, aby od razu stać się posiadaczem wymarzonego pojazdu, pozostają nam kredyty. Zaliczyć do nich możemy gotówkowy oraz kredyt celowy, jakim w tym wypadku jest właśnie kredyt samochodowy.

Szukasz najlepszego kredytu na samochód w Rzeszowie? Bezpłatnie porównaj oferty kredytowe z Twojej okolicy z niezależnym ekspertem kredytowym z Rzeszowa.

Kredyt samochodowy Rzeszów – czym się charakteryzuje?

Kredyt na samochód, a dokładniej kredyt samochodowy, to typowy kredyt celowy, co oznacza, że środki z niego pochodzące musimy przeznaczyć na konkretny cel – w tym wypadku na samochód, motocykl czy inny pojazd mechaniczny. Kredyty samochodowe nie są przeznaczone bowiem wyłącznie na zakup samochodu. Kredyt taki wiąże się w znakomitej większości przypadków z ustanowieniem zabezpieczenia na kupowanym pojeździe, np. poprzez zastaw rejestrowy. Banki w ten sposób minimalizują ryzyko ewentualnego niespłacenia kredytu.

Kredyt samochodowy Rzeszów
Kredyt na samochód Rzeszów 2022. Gotówka, a może kredyt celowy z zabezpieczeniem?

Prócz samego zastawu instytucje będą oczekiwały / wymagały wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC, które w przypadku szkody całkowitej pojazdu pozwoli na spłatę kredyty z pieniędzy pochodzących od ubezpieczyciela. Polega to na wykonaniu cesji praw do polisy, więc ryzyko banku w takiej sytuacji zdecydowanie maleje. A skoro maleje ryzyko, to banki mogą zaoferować także niższe prowizje oraz marże, niż np. w przypadku kredytów gotówkowych przeznaczanych na samochów. Pamiętajmy w tym miejscu, że zaciągając typowy kredyt konsumpcyjny, jakim jest właśnie kredyt gotówkowy, banki nie pytają na co chcemy przeznaczyć pieniądze, a my możemy sfinansować nimi dowolny cel.

Ogromnym atutem kredytu samochodowego jest znacznie wyższa, niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych, kwota kredytu. Jeśli posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, banki mogą udzielić nam kredytu nawet na zakup Bentleya czy Maybacha. W przypadku kredytów gotówkowych maksymalna wartość to circa 200 tys. zł. 

Kredyt gotówkowy na samochód. Co musimy wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że w dużej mierze już napisaliśmy o tym, czym różni się kredyt samochodowy od typowego kredyty konsumpcyjnego. Kredyt gotówkowy, bez względu na to, czy zaciągamy go na samochód w Rzeszowie, czy każdym innym mieście Polski, wiązać się będzie ze znacznie wyższym kosztem, niż typowy kredyt celowy. Spowodowane jest to brakiem zabezpieczenia, które bank może zastosować w przypadku kredytu samochodowego.

Pożyczając od banku pieniądze na zakup samochodu, tak naprawdę tylko my wiemy, na co realnie pożyczymy środki. Bank nie będzie wymagał od nas ani przedłożenia dokumentów auta, ani potwierdzenia jego zakupu. Nie będzie także obowiązku wykupowania ubezpieczenia autocasco. Możemy zatem kupić dowolny pojazd, za dowolną cenę, od dowolnego sprzedawcy. Musimy jednak pamiętać, że np. samo dodatkowe ubezpieczenie AC w przypadku kredytów na samochód wcale nie jest złym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku znacznego uszkodzenia pojazdu to ubezpieczyciel pokryje nam powstałą szkodę, co minimalizuje nasze ryzyko spłacania kredytu, bez posiadania auta (np. w przypadku szkody całkowitej).

Z kredytem gotówkowym na samochód wiązać się będą jednak znacznie wyższe koszty oraz krótszy okres kredytowania. Możemy oczekiwać, że różnica sięgnie kilku procent i nawet 10 lat. Aktualna wysokość średniego oprocentowania kredytów konsumpcyjnych wynosi już nawet 10 procent, a maksymalny okres zaledwie 10 lat. Kredyt samochodowy znajdziemy już od 5 proc. z okresem finansowania sięgającym nawet lat dwudziestu.

Jeśli zależy nam na tanim kredycie samochodowym lub niedrogim kredycie gotówkowym na samochód, warto skonsultować się z ekspertem kredytowym z Rzeszowa, który współpracując z wieloma bankami z całej Polski, zaproponuje najtańsze oraz najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.

Zdjęcie główne: Vadim Guzhva via Canva. Zdjęcie w treści: Belive in me via Canva.

Komentarze są wyłączone.