Mieszkanie Plus Rzeszów
Mieszkanie Plus Rzeszów – wnioski, proces, perspektywy na 2021!
1 stycznia, 2021
Jak sprawdzić swój BIK
Jak sprawdzić swój BIK. Czy można to zrobić za darmo?
14 grudnia, 2021
Limit w koncie bankowym - Sprawdź czym jest popularny debet w rachunku i jak działa

Limit w koncie bankowym - Sprawdź czym jest popularny debet w rachunku i jak działa

Limity w kontach bankowych to popularny produkt finansowy, który jest często oferowany klientom banków. Doradcy przeważnie jedynie proponują go, ale nie wyjaśniają do końca – czym jest, jak działa i jakie ma zalety. Poprzez to trudno nam podjąć decyzje o tym czy skorzystać z takiej oferty banku i z automatu przeważnie odrzucamy ją. Limity w koncie mogą być jednak bardzo korzystne i dawać nam wiele ułatwień finansowych. Czym zatem są limity w kontach? Na jakich zasadach działają i czemu warto je zakładać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym są limity w kontach bankowych?

Limity w kontach to limity ujemne przydzielane do danego rachunku bankowego. Są one udzielne klientom danego banku, którzy posiadają rachunek w nim. Limity te powiększają saldo konta o ujemną sumę — która jest przydzielana przez bank na podstawie naszych możliwości kredytowych. Aby otrzymać limit w koncie, musimy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek w banku — osobiście lub coraz częściej też internetowo. Limity w koncie są nazywane popularnie debetami czy elastycznymi kredytami gotówkowymi. Są one popularne, szeroko dostępne i są jednymi z najłatwiejszych do pozyskania produktów kredytowych na rynku. Dzieje się tak z uwagi na to, iż bank udziela limitu swojemu klientowi, które go zna i o którym posiada wiele informacji np. co do wysokości jego wpływów. Limity w kontach oferowane są przeważnie w każdym banku w podobnej formie, choć mogą różnić się one drobnymi szczegółami. Najczęściej limity w koncie przyznawane są do sumy kilku tysięcy złotych. Limity takie są podobne w działaniu do karty kredytowej, jednakże nie mają swojej indywidualnej karty płatniczej, a są wkomponowane w nasze konto bankowe. Celem limitów w koncie jest danie klientom możliwości łatwego i szybkiego pożyczania pieniędzy od banku na małe i średnie kwoty.

Jak w praktyce działają limity?

Działanie limitu w koncie rozpoczyna się od złożenia wniosku kredytowego. Podaje się w nim wszystkie dane o nas dotyczące naszej zdolności kredytowej, zobowiązań, zarobków czy sytuacji życiowej i zawodowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji bank uruchomi dla nas limit w naszym koncie we wnioskowanej wysokości lub mniejszej. Jeśli jest on już aktywny, możemy rozpocząć korzystanie z niego.

Aby móc skorzystać z limitu ujemnego należy w pierwszej kolejności wypłacić wszystkie swoje środki z konta np. płacić kartą debetową za zakupy lub wypłacić gotówkę w bankomacie czy oddziale banku. Nastanie gdy na naszym koncie znajduje się 0 zł, możemy zadłużać się do danego limitu i wypłacać środki na minus, również przez kartę debetową lub osobiście w formie gotówki. Jeśli skorzystamy z limitu w części lub całości, będziemy mieli opcjonalnie do dyspozycji okres bezodsetkowy. Jeśli w trakcie jego trwania np. w ciągu 10 dni zwrócimy pieniądze, nie zapłacimy oprocentowania od krótkiej pożyczki. Każda wpłata pieniędzy na konto bankowe spłaca w pierwszej kolejności zaciągnięty kredyt na minus. Jeśli zatem posiadamy saldo – 500 zł a wpłacimy na konto 800 złotych, spłacimy automatycznie w pierwszej kolejności debet, a na koncie zaksięguje się suma 300 złotych. W takiej sytuacji będziemy mieli do dyspozycji swoje 300 złotych i pełny limit do wykorzystania. Tylko od nas zależy kiedy i w jakiej wysokości będziemy spłacali limit w koncie. Na bieżąco — co miesiąc doliczane są także odsetki, które zwiększają nieznane nasz dług.

Limit w koncie bankowym - Sprawdź czym jest popularny debet w rachunku i jak działa
Limit w koncie bankowym – Sprawdź czym jest popularny debet w rachunku i jak działa

Jakie korzyści dają?

Limity w koncie to przede wszystkim bardzo komfortowe oraz wygodne rozwiązanie. Potrzebując dodatkowej gotówki mamy do niej dostęp zawsze i od ręki. Nie musimy wnioskować w pilnych sytuacjach o nowe kredyty czy oczekiwać na decyzje banku. Wszystko to wpływa na większy komfort pożyczania pieniędzy i niezależność. Mając do dyspozycji zawsze pewną sumę, z której może korzystać, nie musimy prosić się innych osób o pomoc. Możemy też łatwo i szybko załatwić problematyczne kwestie czy niespodziewane wydatki. Sama obsługa limitu w koncie jest bardzo prosta i nie wymaga szczególnej wiedzy czy wykonywania skomplikowanych czynności. Uzyskanie i uruchomienie limitu w koncie jest również proste, a wykonując cały proces w banku, możemy liczyć na pomoc doradcy bankowego.

Podpowiedź: Jeśli uważamy, że w przyszłości możemy potrzebować dodatkowej gotówki, warto uruchomić taki limit wcześniej. Możemy zrobić to spokojnie np. umawiając się na konkretną godzinę w banku z doradcą. Cały proces nie zajmuje przeważnie więcej niż kilkadziesiąt minut.

Limit w koncie to też a może przede wszystkim bardzo atrakcyjne oprocentowanie pożyczki. Wynosi ono ok. 10% RRSO i jest najniższym oprocentowaniem, z którego możemy skorzystać na rynku. Jest to porównywalne oprocentowanie z kartą kredytową a przy ok. 20% oprocentowaniu kredytów i pożyczek w bankach oraz kilkudziesięcioprocentowym prywatnych firm pożyczkowych jest niezwykle korzystne dla nas.

Jak wybrać limit w koncie?

Jeśli zdecydowaliśmy się na uruchomienie limitu w koncie, poznawszy wszystkie jego zalety, warto również wybrać konkretny limit świadomie. Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wnioskując o limit. Pierwszym z nich jest wygoda. O ile nasz bank, w którym prowadzimy swoje podstawowe konto bankowe, oferuje korzystny limit — o którym piszemy poniżej, warto założyć go w ramach naszego podstawowego rachunku. Jest to wygodne i praktyczne posunięcie. Jeśli jednak inny bank oferuje limit na dużo lepszych warunkach, warto otworzyć drugie konto w innym banku z takim limitem.

Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na opłatę za otwarcie limitu oraz opłatę roczną. Limit w koncie może być zarówno darmowy, ale też i płatny. Sumy za otwarcie i opłata roczna mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Warto zatem korzystać np. z promocji gdzie uruchomimy debet za darmo. Ważnym elementem, który warto posiadać, jest też okres bezodsetkowy na zwrot pożyczki. Niektóre banki oferują nawet 14-dniowy okres bezodsetkowy, w którym nie zapłacimy nic za pożyczoną sumę, jeśli oddamy ją w tym czasie. To przydatny element debetu, gdyż pożyczając sumy na krótkie okresy, nie będziemy płacili oprocentowania. Z praktycznej strony otwierając limit w koncie, warto zwrócić uwagę na ilość oddziałów banku i bankomatów w naszej okolicy. Duże banki oferują więcej placówek i bankomatów, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej, szybciej i bardziej komfortowo korzystać z naszego limitu.

Komentarze są wyłączone.