Mieszkanie Plus Rzeszów

Mieszkanie Plus Rzeszów

Program Mieszkanie Plus pozwala rodzinom, których dochody nie pozwalają na posiadanie własnego mieszkania, na wynajęcie mieszkania z zasobów mieszkaniowych, które budowane są ze środków budżetu państwa. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla młodych par, które dopiero wchodzą w dorosłe życie, jak również dla młodych par z dziećmi, chcących usamodzielnić się i rozpocząć nowy etap życia we własnym mieszkaniu. Własnym, bo choć teoretycznie jest to mieszkanie wynajmowane, to istnieje opcja dojścia do własności mieszkania. To szczególnie ważne dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej niezbędnej do uzyskania kredytu hipotecznego, a są w stanie regularnie płacić czynsz. Stawki czynszowe nie są wygórowane, tak jak często bywa to w mieszkaniach od deweloperów z tzw. „nowego budownictwa”. Jest to przeważnie normalna stawka rynkowa, a to sprawia, że program jest postrzegany jako coraz bardziej atrakcyjny. Tak samo może być w Rzeszowie – mieście, które jest stolicą województwa podkarpackiego.

Mieszkanie plus Rzeszów
Mieszkanie plus Rzeszów – jakie perspektywy na 2021?

Kto może być beneficjentem programu Mieszkanie Plus w Rzeszowie?

Posiadanie mieszkania to jedna z podstawowych rodzinnych potrzeb. Dlatego priorytetowymi odbiorcami programu mogą być młode rodziny. Wynajem mieszkania z programu Mieszkanie Plus powoduje zwiększenie komfortu życia, a co za tym idzie – może przyspieszyć decyzję o posiadaniu większej liczby dzieci.

Innymi odbiorcami mogą być osoby, które przyjeżdżają do Rzeszowa za pracą. Nie bez znaczenia jest fakt, że miasto to jest stolicą województwa podkarpackiego i oferuje o wiele więcej szans na dobrą pracę, niż mniejsze miejscowości. Własny kąt z programu Mieszkanie Plus może zapewnić takim osobom stabilne życie, a to ułatwić może decyzję o pozostaniu w Rzeszowie na dłużej.

Koniec końców, Mieszkanie Plus ma na celu sprawienie, że osoby o umiarkowanych dochodach będą mogły wynająć mieszkanie, a nawet poprzez ten wynajem dojść do własności. Efektem jest także pobudzenie władz samorządowych do działań w kwestii budownictwa mieszkaniowego. Program ma zasięg ogólny i jest skierowany tak naprawdę do wszystkich Polaków. Jeżeli zdecydują się na zamieszkanie w Rzeszowie, to właśnie Mieszkanie Plus może być dobrym wyborem.

Jak skorzystać z programu Mieszkanie Plus w Rzeszowie?

Przede wszystkim, należy zainteresować się jakie zasoby mieszkaniowe w Rzeszowie oferowane są w ramach programu Mieszkanie Plus. Wcześniej jednak trzeba upewnić się, że spełniamy wszelkie warunki do aplikowania o wynajem mieszkania. Główne warunki są dwa. Przede wszystkim nie można posiadać innego mieszkania na własność. Wynajem mieszkania z programu Mieszkanie Plus w Rzeszowie, w przypadku posiadania własnego, choćby było ono zlokalizowane w innej części kraju niż stolica Podkarpacia, mijałoby się z celem. Osoby, które już posiadają własne mieszkania są uprzywilejowane w stosunku do tych poszukujących dopiero własnego „M”. Dodatkowym warunkiem jest pełna zdolność do opłacania czynszu. To element filaru rynkowego programu Mieszkanie Plus. Musi się to opłacać nie tylko beneficjentom programu, ale również użyczającym mieszkań.

Jak skorzystać z programu? Oprócz zainteresowania się zasobami Mieszkania Plus, należy także pobrać, wypełnić i złożyć wniosek. Później pozostaje już tylko oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to kolejne kroki będą już zdecydowanie łatwiejsze: wybór mieszkania czy podpisanie umów.

Wszelkie informacje dotyczące programu Mieszkanie Plus w Rzeszowie można znaleźć w sieci. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wyszukać frazy „Mieszkanie Plus Rzeszów”; „Mieszkanie Plus Rzeszów 2021” czy „Program Mieszkanie Plus Rzeszów”. Na pewno ze znalezionych materiałów dowiemy się, w jaki sposób Miasto Rzeszów realizuje program Mieszkanie Plus i jak wygląda procedura składania wniosków. Z racji tego, że jest ona bardzo podobna we wszystkich samorządach, to warto skorzystać także ze wskazówek, jakie zawarte zostały w tym tekście.

Mieszkanie Plus Rzeszów
Mieszkanie Plus Rzeszów – gdzie składać wnioski?

Jak wygląda proces? Gdzie mogę pobrać wnioski?

Proces wynajęcia mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus to kilka kroków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, ale po dokładnym ich przeanalizowaniu można dojść do wniosku, że procedura jest całkiem prosta. Po pierwsze, trzeba się dowiedzieć czy w naszej miejscowości, w tym przypadku w Rzeszowie, funkcjonuje program Mieszkanie Plus, na jakich zasadach funkcjonuje i gdzie powstają mieszkania. Jeżeli dalej jesteśmy zainteresowani, to musimy sprawdzić, jakie są opcje umowy. Mogą być dwie, o czym już pisaliśmy – wynajem lub wynajem z możliwością dojścia do własności. Każda z opcji ma swoje plusy. W momencie, gdy chcemy dojść do własności, zapłacimy na pewno więcej, gdyż czynsz zawiera ratę za wykupienie mieszkania. Ale za to nawet za 15 lat możemy zostać właścicielami mieszkania.

Wybieramy odpowiednią opcję i składamy wniosek! Dokument, w którym wyrażamy chęć zawarcia umowy najmu składamy w momencie, gdy w mieście lub gminie rozpocznie się nabór do programu. Złożenie wniosku to podstawa do tego, by w przyszłości cieszyć się z mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Wniosek złożony, więc czas na kolejne formalności – będzie to dostarczenie odpowiednich dokumentów w Urzędzie Miasta/Gminy. Możliwe, że konieczne będzie dostarczenie m.in. zaświadczenia o zarobkach z ostatnich kilku miesięcy, włącznie z zarobkami z innych źródeł niż stała praca (np. umowy zlecenia). W przypadku osób pobierających renty czy emerytury może być to ostatni odcinek potwierdzający dochód z tego tytułu. Krótko mówiąc, trzeba udokumentować, że stać nas na czynsz.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wtedy urzędnicy skontaktują się z nami i przekażą dobrą wiadomość. Następnie będzie można przystąpić do wyboru mieszkania, w zależności od tego ile punktów otrzymaliśmy w postępowaniu naborowym. To najciekawszy moment z punktu widzenia beneficjenta, bo w tym momencie może on odczuć na sto procent, że będzie już wkrótce mieszkał w dobrych warunkach. Po wyborze mieszkania przychodzi czas na podpisanie umowy najmu. Od tego momentu cała procedura jest już sformalizowana.

Mieszkanie Plus 2021 – jakie perspektywy?

Program Mieszkanie Plus zrewolucjonizował myślenie młodych osób o posiadanie własnego mieszkania. Teraz nawet ci, którzy nie mogą wykazać się dużymi dochodami, mogą spełnić swoje marzenie o mieszkaniu. W 2021 roku przewiduje się, że Polacy wciąż będą chętnie korzystać z tego programu. Warunki, jakie należy spełnić, nie są wygórowane, a jest szansa spełnić jedną z najważniejszych potrzeb. Stąd duże zainteresowanie programem, zarówno ze strony potencjalnych beneficjentów, jak i przedsiębiorców, którzy chętnie chcą budować tego typu mieszkania. Oprócz tego, ważną kwestią jest zaangażowanie samorządów. Miasta czy gminy mają okazję wykorzystać nieużytki, które dotychczas oczekiwały na swoje zagospodarowanie. Zamiast pustego placu, może powstać piękne osiedle, które da szansę zamieszkania kilkudziesięciu czy nawet kilkuset rodzinom. To zysk, którego nie da się oszacować finansowo.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Rzeszowie

Telefon: +48 533 88 78 78

1 Comments

  1. Kasia i Dominik pisze:

    Fajny program, warto skorzystać 🙂