pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

Kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych, po które sięgają miliony Polaków. W obecnych czasach jego pozyskanie ograniczone jest nierzadko do kilku kliknięć, a pieniądze możemy otrzymać już po kilku minutach. Kredyty gotówkowe udzielane są jednak wyłącznie do pewnej wysokości, co ogranicza ryzyko banków. Co zrobić, jeśli potrzebujemy większej ilości gotówki? Pomocna może być tzw. pożyczka hipoteczna, czyli kredyt na dużą kwotę z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości.

Sprawdź również – Bezpieczny kredyt 2% w Rzeszowie – rusza rządowe wsparcie!

Pożyczka gotówkowa / kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa to instrument, po który każdego dnia sięgają tysiące osób na terenie całego kraju. Bez względu na to, czy potrzebujemy tysiąca, czy 100 tysięcy złotych, banki udzielają kredytów gotówkowych praktycznie automatycznie. Wystarczy osiągać pewne, stałe dochody, nie mieć zbyt dużych obciążeń finansowych i generalnie wykazać zdolność kredytową, aby instytucja finansowa udzieliła nam nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych pożyczki z okresem spłaty sięgającym nierzadko 120 miesięcy. Typowe kredyty gotówkowe, inaczej zwane kredytami konsumpcyjnymi, prócz łatwości pozyskania, charakteryzują się także tym, że mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Nie musimy przedstawiać bankowi żadnych dodatkowych dokumentów poświadczających wykorzystanie pieniędzy czy oświadczać, na co realnie przeznaczymy środki pochodzące z pożyczki gotówkowej. Możemy wykorzystać je zatem zarówno na cele konsumpcyjne czy inwestycyjne. Kolejnym plusem kredytów gotówkowych jest także to, że nie wymagają one z reguły żadnego zabezpieczenia. Za tym idzie jednak większy koszt, ponieważ banki muszą wynagradzać sobie ponoszone ryzyko. Możemy oczekiwać zatem, że pożyczka gotówkowa czy kredyt gotówkowy będzie znacznie wyższej oprocentowany, a niekiedy także niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które również powiększy całkowity koszt kredytu.

Mimo łatwości pozyskania, kredyty gotówkowe mają jednak pewne ograniczenia, które mogą być przeszkodą w realizacji wielu planów, zwłaszcza gdy chcemy z ich pomocą sfinansować większe cele, jak np. zakup działki czy inwestycję. Chodzi o kwotę, na którą możemy liczyć. Większość banków udziela kredytów gotówkowych średnio do kwoty maksymalnie 200 tys. zł z okresem spłaty 10 lat.

Aby uzyskać tak wysokie finansowanie, na tak krótki czas spłaty, musimy wykazać także dość dużą zdolność kredytową. To powoduje, że wiele osób chcąc pozyskać większą ilość gotówki, sięga po pożyczkę hipoteczną, o której poniżej.

Pożyczka hipoteczna – kredyt pod zastaw nieruchomości

Zacznijmy od tego, że pożyczka hipoteczna dość często utożsamiana jest z kredytem hipotecznym, co jest całkowicie błędnym pojmowaniem dwóch różnych produktów finansowych. Kredyt hipoteczny zaciągamy na określony cel, jakim jest zakup mieszkania czy domu, a środków nie możemy przeznaczyć na nic innego. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest finansowana przez bank nieruchomość. Pożyczka hipoteczna polega zaś na tym, że otrzymane od banku pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, jednak aby ją otrzymać, musimy być już właścicielem jakiejś nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna to zatem nic innego, jak kredyt gotówkowy, którego zabezpieczeniem będzie mieszkanie, dom, działka czy inna nieruchomość, na której bank dokona zabezpieczenia – ustanowi hipotekę.

Szukasz taniego kredytu hipotecznego? Skontaktuj się z niezależnym ekspertem kredytowym z Twojej okolicy i skorzystaj z bezpłatnego porównania ofert wielu banków.

W przypadku pożyczki hipotecznej podobnie, jak w przypadku innych kredytów i pożyczek bankowych, musimy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, jednak wymagania banków często są mniej restrykcyjne, niż w przypadku np. kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia czy kredytu hipotecznego. Wynika to z faktu, że pożyczka hipoteczna jest zabezpieczona nieruchomością, do której mamy prawa. Jeśli przestaniemy spłacać pożyczkę hipoteczną, bank w prosty sposób może przejąć mieszkanie czy dom, na którym ustanowił hipotekę. Jest to największy minus tego produktu finansowego i bezwzględnie musimy brać go pod uwagę, rozważając zaciągnięcie dużego i wieloletniego zobowiązania.

Minusy pożyczki hipotecznej
Minusem pożyczki hipotecznej jest zabezpieczenie na posiadanej przez nas nieruchomości. Ekspert kredytowy Rzeszów.

Pożyczka hipoteczna ma jednak kilka sporych plusów, do których możemy zaliczyć właśnie wysokość kwoty – nierzadko nawet 70 procent wartości zastawianej nieruchomości, czyli nawet kilkaset tysięcy złotych. Kolejnym plusem jest wydłużony okres kredytowania, który może wynieść nawet dwukrotnie więcej, niż w przypadku innych kredytów konsumpcyjnych.

Dużą zaletą pożyczki hipotecznej jest także jej znacznie niższe oprocentowanie oraz nierzadko także brak prowizji czy ubezpieczenia. Wiele zależy jednak od samej oferty banku, co warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić.

Zaciągając pożyczkę hipoteczną, będziemy musieli przedstawić bankowi dokumenty dotyczące nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka, co znacznie wydłuża czas pozyskania środków. Bank będzie musiał dokonać zarówno wyceny naszego mieszkania czy domu, ale także sprawdzić jego stan techniczny czy “zajrzeć” do księgi wieczystej. To wymaga czasu, a nierzadko wiąże się także dodatkowymi kosztami, którymi oczywiście zostaniemy dodatkowo obciążeni.

Zdjęcia: vorDa, Ridofranz,

Komentarze są wyłączone.