Banki Online, czyli innowacyjna bankowość
Banki Online, czyli innowacyjna bankowość
13 listopada, 2020
Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat
Konsolidacja kredytów znacznie obniża wysokość rat
13 listopada, 2020
Promesa kredytowa, czym jest? Sprawdź!

Promesa kredytowa, czym jest? Sprawdź!

Decyzja banku o przyznaniu bądź nie przyznaniu kredytu hipotecznego w wielu przypadkach może wpłynąć na wiele ważnych aspektów naszego życia. Nic dziwnego, że przed zawarciem różnorakich zobowiązań (jak np. podpisanie umowy przedwstępnej o kupno nieruchomości) chcielibyśmy wiedzieć czy na pewno otrzymamy kredyt. Czy promesa bankowa jest w takim przypadku dobrym rozwiązaniem?

Promesa to przyrzeczenie spełnienia świadczenia (najczęściej jest wykorzystywana przy udzieleniu kredytu). Często jednak pod pojęciem promesy kryje się obietnica bez pokrycia.

Co myśli klient:

 • Pod słowem „promesa” kryje się dokument stanowiący przyrzeczenie, obietnicę, który zobowiązuje bank do udzielenia kredytu po spełnieniu określonych w promesie warunków.
 • Skoro wydanie promesy wiąże się często z koniecznością poniesienia stosunkowo wysokiej opłaty (np. 500 zł), waga otrzymanego w zamian dokumentu powinna być na tyle wysoka, aby klient poczuł się usatysfakcjonowany korzyściami, które płyną z jego posiadania.
Promesa kredytowa, czym jest? Sprawdź!
Promesa kredytowa, czym jest? Sprawdź!

Czym może być promesa w praktyce stosowanej przez banki:

 • Dokumentem, w którym bank zobowiązuje się w sposób wiążący do udzielenia kredytu.
 • Dokumentem stanowiącym deklarację, która nie wiąże banku, często wyłącznie o charakterze informacyjnym (informacja dla klienta, że może się ubiegać o kredyt, nie przesądzając o jego otrzymaniu).

WNIOSKI:

 • Pod pojęciem promesy kredytowej mogą kryć się dwa różne rozumienia tego słowa – tj. dokument zobowiązujący bank do udzielenia kredytu oraz niewiążąca deklaracja.
 • Koszt deklaracji niekiedy znacznie przewyższa koszt dokumentu, który zobowiązuje bank do udzielenia kredytu, nawet o 200 – 300 zł.
 • Często spotyka się brak jasno określonych, jednolitych procedur wewnętrznych banku dotyczących wydawania zarówno promesy, jak i deklaracji niewiążącej.
 • Wysoki koszt wystawienia dokumentu nie musi być związany z posiadaniem przez niego cech, które umożliwiłyby realizację zamierzeń klienta.
 • Otrzymanie wystawionej przez bank deklaracji nie powinno stać się dla klienta impulsem do podejmowania dalszych kroków w kierunku nabycia nieruchomości, na którą zamierza on wziąć kredyt.
 • Aby uniknąć utraty wpłaconego zadatku lub poniesienia innych kosztów wynikających z niewywiązania się z umowy przedwstępnej przed jej podpisaniem należy uzyskać od banku dokument zobowiązujący bank do udzielenia kredytu.
 • Klient ma prawo żądać jednoznacznych, jasno sprecyzowanych informacji na temat istotnych cech produktu (opłat, charakteru wydawanego produktu, korzyści dla klienta płynących z jego sporządzenia, okresu oczekiwania na jego wystawienie).

1 Comment

 1. Ania z Rzeszowa pisze:

  Ciekawy wpis, zwłaszcza przed zaciągnięciem kredytu, dzięki i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *