Recepta online jest bardzo popularna wśród pacjentów. Wciąż jednak pojawia się wiele pytań dotyczących jej funkcjonowania. Jak uzyskać e-receptę? Czy rozwiązanie to jest bezpieczne? Jakich leków nie może obejmować recepta online? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z receptami wystawionymi zdalnie.
Zacznijmy od najważniejszego pytania, czyli Czy recepta online jest legalna. Tak. E-recepty są w Polsce legalne. Elektroniczny dokument zastąpił tradycyjną, papierową receptę i to nie tylko w kontekście usług medycznych realizowanych online, ale także w przypadku tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarskim [1].
Recepta online jest wystawiana zarówno podczas klasycznej wizyty w gabinecie lekarskim, jak i zdalnie, na odległość. Aby uzyskać receptę bez konieczności fizycznej obecności w gabinecie lekarskim, wystarczy skorzystać z konsultacji telefonicznej lub wizyty u lekarza przez Internet, bez wychodzenia z domu. Następnie pacjent może otrzymać e-receptę w postaci: SMS-a, e-maila, powiadomienia/kodu w aplikacji mojeIKP lub wydruku informacyjnego (na żądanie) [1].
Recepta online sama w sobie jest darmowa. Zarówno jej wystawienie, jak i realizacja w aptece, nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Opłaty mogą dotyczyć jedynie sytuacji, gdy korzystamy z odpłatnej porady lekarskiej, np. w prywatnej przychodni.
Recepta online jest ważna przez 30 dni. Za wyjątkiem [1]:
Gdy minął termin ważności recepty online, nie można wykupić przepisanego leku. Chyba że pacjent ponownie umówi się na konsultację medyczną i [1]:
W przypadku rocznej e-recepty termin ważności wynosi 365 dni. To jednak nie oznacza, że pacjent może od razu wykupić leki na cały rok. Na raz możliwe jest wykupienie w aptece leków na 120 dni, następnie, po 90 dniach od kupienia pierwszego opakowania leków pacjent może wykupić leki na kolejny okres [1].
Lekarz rodzinny widzi zarówno, jakie recepty zostały wystawione (nawet jeśli to nie on je wystawił), jak i czy pacjent wykupił przepisane leki [2]. Dzięki tej wiedzy jest w stanie sprawdzić, czy pacjent leczy się zgodnie ze wskazaniami.
Gdy pacjent znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia, farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu, może wypisać receptę na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (wydawane z przepisu lekarza) [3]. Recepty farmaceutycznej nie można wystawić jednak na produkty lecznicze, w których składzie znajdują się środki odurzające lub substancje psychotropowe [3].
Leków na receptę nie można zakupić przez Internet, w aptekach internetowych dostępne są wyłącznie te leki, które są wydawane bez recepty [4]. Można zamówić receptę online, natomiast lek trzeba odebrać w aptece stacjonarnej, za okazaniem ważnej recepty od lekarza.
Receptę online można odebrać w imieniu bliskiej osoby, jeśli ta osoba upoważniła nas do tego przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mojeIKP [1].
Aby upoważnić kogoś do odbierania e-recept, należy [5]: zalogować się w aplikacji mojeIKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta, przejść do zakładki Uprawnienia, tam wybrać opcję Upoważnij bliską osobę do przeglądania Twoich danych i następnie Dodaj pełnomocnika. Następnie trzeba podać wymagane dane (numer PESEL, imię i nazwisko) oraz zatwierdzić operację. Upoważnienie zawsze można cofnąć.
Tak. Leki z e-recepty można wykupić w różnych aptekach, np. część w jednej i część w drugiej. Należy jednak dopilnować, aby wszystkie przepisane opakowania jednego leku były nabyte w tej samej aptece, w której było kupowane pierwsze opakowanie [6]. W przeciwnym wypadku inna apteka nie wyda leku.
I tak i nie. Recepty online trafiają do systemu Ministerstwa Zdrowia, z którego korzystają wszystkie apteki w Polsce, dzięki czemu są one bezpieczne. Z drugiej jednak strony niektóre podmioty mogą się podszywać pod jednostki wystawiające recepty przez Internet, celem oszukania osoby znajdującej się po drugiej stronie.
Prawidłowa e-recepta jest przesyłana w postaci [7]:
Dodatkowo na życzenie pacjent może dostać wydruk informacyjny e-recepty.
Jeśli w SMS-ie lub e-mailu jest zawarty jakiś link do kliknięcia lub wiadomość została przesłana z adresu innego niż adres w domenie gov.pl, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem [7].
Na koniec kilka słów na temat tego, na jakie leki recepta online nie może zostać wystawiona. Od sierpnia 2023 roku obowiązują nowe zasady dla e-recept na leki psychotropowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. [8] przed przepisaniem leków psychotropowych lub odurzających lekarz ma obowiązek zbadać, co aktualnie przyjmuje pacjent i w jakich dawkach. Jeśli jest to zasadne, może odmówić wypisania recepty online. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w przyszłości więcej zmian, które będą ograniczać przepisywanie niektórych leków przez Internet, bez badania lekarskiego.
Źródła:
1. Pacjent. (n.d.). E-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 06.08.2024 r.]
2. Pacjent. (2022). Co wie o Tobie lekarz rodzinny. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/co-wie-o-tobie-lekarz-rodzinny [Dostęp: 06.08.2024 r.]
3. Ministerstwo Zdrowia. (2023). Recepta farmaceutyczna [online] Available at: https://www.gov.pl/web/zdrowie/recepta-farmaceutyczna [Dostęp: 06.08.2024 r.]
4. Główny Inspektorat Farmaceutyczny. (2014). Sprzedaż leków w internecie [online] Available at: https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie [Dostęp: 06.08.2024 r.]
5. Pacjent. (n.d.). Krok 3. Upoważnij bliską osobę. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/krok-3-upowaznij-bliska-osobe [Dostęp: 06.08.2024 r.]
6. Pacjent. (2024). Ty decydujesz, gdzie i kiedy wykupić lek. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/ty-decydujesz-gdzie-i-kiedy-wykupic-lek [Dostęp: 06.08.2024 r.]
7. Pacjent. (n.d.). E-recepta pod lupą. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/e-recepta-pod-lupa [Dostęp: 06.08.2024 r.]
8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. 2023 poz. 1368)