Zalety kredytu konsolidacyjnego, sprawdź czy warto konsolidować!

Zalety kredytu konsolidacyjnego, sprawdź czy warto konsolidować!

Kredyt konsolidacyjny jest usługą finansową, która świetnie odpowiada na potrzeby współczesnych klientów banków. Została przygotowana tak, aby wesprzeć kredytobiorcę i ułatwić mu spłacenie całej kwoty w terminie i bez zbędnego obciążania domowego budżetu.

Kredyt konsolidacyjny to, najprościej mówiąc, połączenie kilku kredytów w jeden duży. Wiąże się to z wydłużeniem czasu spłaty, a więc także z obniżoną ratą. Są też inne zalety, które przedstawione zostały poniżej.

Pierwszą dobrą stroną kredytu konsolidacyjnego jest wydłużenie czasu spłaty pożyczek, które na ogół są krótkoterminowe, np. kredytu gotówkowego. Jeżeli zostanie on połączony z kredytem o dłuższym okresie spłaty, wówczas okres wychodzenia z kredytu, który dotychczas był stosunkowo krótki, znacząco się wydłuży, co pociąga za sobą niższe raty. A niższe raty, to większa swoboda w budżecie domowym i większe poczucie bezpieczeństwa.

Zalety kredytu konsolidacyjnego, sprawdź czy warto konsolidować!
Zalety kredytu konsolidacyjnego, sprawdź czy warto konsolidować!

Kolejny poważny atut, to poszerzone możliwości zabezpieczania kredytów, które na ogół nie wymagają zabezpieczenia. Im mocniejsze zabezpieczenie, tym tańszy kredyt. Oczywiście, najsilniejsze zabezpieczenie pożyczki to hipoteka. Jednak kredyty np. gotówkowe nie wymagają tego typu środków zabezpieczających, co skutkuje tym, że są stosunkowo drogie. Jednak jeśli pożyczka gotówkowa i kredyt hipoteczny zostaną skonsolidowane, nieruchomość zabezpieczy również kredyt gotówkowy, a to z kolei obniży jego koszt. Dwie pożyczki – jedno zabezpieczenie. To rozwiązanie jest dobre, pod warunkiem, że kredytobiorca jest w pełni wypłacalny, a chce jedynie obniżyć koszty należności. Oczywiście nie sposób polecić tego rozwiązania osobom, które nie mają pewności co do swojej stabilności finansowej i każdy nadprogramowy wydatek może je narazić na utratę nieruchomości.

Trzecia sprawa to koszty dodatkowe, które kredytobiorca ponosi: odsetki, ubezpieczenie czy prowizja. Im wyższa kwota pożyczki, tym mniejsze jej koszty. Dlatego kilka małych kredytów to znacznie większy wydatek, niż jeden duży. Dlatego, konsolidując kilka niskich pożyczek, da się skutecznie zniwelować zbędne wydatki i obejść wysokie odsetki.

To chyba najmocniejsze atuty kredytu konsolidacyjnego – oczywiście, nie jedyne. Warto też wziąć pod uwagę chociażby cenę komfortu psychicznego: kredyt konsolidacyjny, który spłacamy na rzecz jednego banku, jest łatwiejszy do opanowania, niż kilka pomniejszych. Kredytobiorca nie musi już tak restrykcyjnie pilnować wszystkich terminów spłat i kont bankowych, bowiem cała kwota jest zwracana jednej placówce. Większa kontrola nad własnymi finansami to pierwszy krok do poprawy swojej sytuacji.

Reasumując: kredyt konsolidacyjny to dłuższy okres spłaty, niższe raty, niższe oprocentowanie, lepsze zabezpieczenia i większa kontrola nad wydatkami. Przekłada się to na większą płynność finansową, lepszą organizację domowych finansów, zwiększoną wypłacalność i utrzymanie dotychczasowego poziomu życia bez dodatkowego obciążania budżetu rodziny. Konsolidowanie pożyczek wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaciągnęły dużo kredytów i lubią mieć pełną kontrolę nad sytuacją, a ponadto cenią oszczędności, jakie można poczynić na tańszym kredycie – a więc znają wartość pieniądza.

1 Comments

  1. Daga pisze:

    Warto konsolidować ale nie zawsze, najważniejsze aby kredyt konsolidacyjny był na lepszych warunkach niż poprzednie.