Osoby zaciągające kredyt mieszkaniowy, potocznie zwanym kredytem hipotecznym, muszą liczyć się z tym, że banki udzielające finansowania, będą oczekiwały pewnych dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich jest ubezpieczenie pomostowe, które ma charakter ubezpieczenia okresowego, jednak wymagane jest praktycznie zawsze. Co to jest ubezpieczenie pomostowe? Jakie koszty się z nim wiążą? Co należy wiedzieć o tzw. pomostówce i do kiedy się ją opłaca?
Kredyt mieszkaniowy to jeden z dostępnych na polskim rynku finansowym kredytów celowych, a więc takich, które są udzielane na określony w umowie cel. W przypadku kredytów mieszkaniowych może to być zarówno mieszkanie, jak i dom czy działka budowlana, na której chcemy postawić nieruchomość mieszkalną.
Kredyty mieszkaniowe wiążą się z koniecznością ustanowienia hipoteki, a więc swoistego zabezpieczenia interesów banków, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie opłacać rat kredytu.
Sprawdź także: Recepta online – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Hipoteka to tzw. ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Oznacza to, że wierzyciel, np. bank, na którego rzecz została ustanowiona hipoteka, ma prawo do egzekwowania swoich należności właśnie z danej nieruchomości i co najważniejsze, ma pierwszeństwo przed innymi wierzycielami. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać ciążące na nim zobowiązanie, instytucja może przejąć nieruchomość, sprzedać ją i odzyskać w ten sposób swoje pieniądze.
Ustanowienie hipoteki musi odbyć się poprzez stosowny wpis w księdze wieczystej danej nieruchomości, co często zajmuje nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie banki nie posiadają praktycznie żadnego zabezpieczenia, co powoduje, że od kredytobiorców oczekuje się wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na ten okres. Jest to tzw. ubezpieczenie pomostowe, o czym poniżej.
Ubezpieczenie pomostowe to zabezpieczenie interesów instytucji finansowych na czas pomiędzy uruchomieniem kredytu a wpisem hipoteki do księgi wieczystej mieszkania, domu lub działki. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej danej nieruchomości może zająć nawet kilkanaście miesięcy, a w tym czasie banki nie mają żadnego zabezpieczenia, w przypadku upadłości, braku spłaty lub zgonu kredytobiorcy.
Tu niestety nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ znakomita większość banków w Polsce będzie wymagała ubezpieczenia pomostowego na czas wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Instytucje finansowe muszą eliminować ryzyko braku spłaty, a zauważmy, że kredyty mieszkaniowe udzielane są zwykle na kwoty kilkuset tysięcy złotych z okresem spłaty sięgającym nierzadko nawet 30 lat.
Koszt ubezpieczenia pomostowego zależny jest od wartości nieruchomości, a dokładniej wysokości kredytu udzielonego na jej zakup oraz okresu, w którym opłacana jest składka. Ostatnie dane pochodzące z resortu sprawiedliwości, który pracuje właśnie nad skróceniem czasu wpisu hipotek do ksiąg wieczystych, mówią, że średnia wysokość miesięcznej składki wynosi około 370 zł.
Jeśli czas oczekiwania na działania sądu rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta, wynosi 12 miesięcy, możemy przyjąć, że średni roczny koszt pomostówki kształtuje się na poziomie przekraczającym 4 tysiące złotych.
Ubezpieczenie pomostowe opłacane jest zasadniczo od chwili uruchomienia kredytu. Może to być wypłata całej sumy lub tylko pierwszej transzy kredytu mieszkaniowego. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku kredytów zaciąganych na nieruchomość z rynku wtórnego, a inaczej w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego.
Tani kredyt mieszkaniowy? Bezpłatne porównanie kredytów hipotecznych na 2022 rok. Sprawdź teraz i zaoszczędź tysiące złotych.
Ubezpieczenie pomostowe zwykle płacone jest w miesięcznych składkach, jednak wiele zależy od instytucji finansowej. Co do zasady obowiązuje ono wyłącznie do chwili ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Po tym czasie bank nie ma prawa do naliczania opłat z tego tytułu.
Jeśli jednak zdarzy się, że składki są wciąż naliczane, należy skontaktować się z instytucją finansową i wnieść o zaprzestanie, a jeśli doszło do nadpłaty, złożyć wniosek o jej zwrot np. w formie kompensaty.
Z uwagi na znacznie wydłużony okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej Ministerstwo Sprawiedliwości na początku tego roku rozpoczęło prace nad projektami ustaw, których celem byłyby zmiany w hipotece. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez wiceministra, resort chce, aby to notariusze dokonywali wpisów w księgach wieczystych, co miałoby usprawnić i znacznie przyśpieszyć ten proces.
Jeśli zmiany faktycznie weszłyby w życie, a MS wnosi o szybkie procedowanie ustawy przez Sejm, koszt ubezpieczenia pomostowego byłby znacznie niższy od tego, na który aktualnie narażeni są kredytobiorcy.
Poszukując taniego kredytu mieszkaniowego, warto wcześniej porównać oferty różnych banków z całej Polski, w czym pomóc może doświadczony i niezależny ekspert kredytowy. Różnica w kosztach kredytu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co przełoży się na wysokość miesięcznej raty, a także opłaty związane z ubezpieczeniem pomostowym.
Zdjęcia: Studio Roman, Solis Images via Canva