jaki kredyt na motocykl

Jaki kredyt na motocykl wybrać?

Osoby rozważające zakup motocykla mają kilka możliwości finansowania jednośladu. Mogą to być pieniądze pochodzące z oszczędności, leasing lub kredyt. W przypadku ostatniej z form do wyboru są zaś kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Na który z nich się zdecydować? Jaki kredyt na motocykl wybrać? Co będzie tańszym i przy okazji lepszym rozwiązaniem? Przeczytaj dzisiejszy wpis ekspertów kredytowych i podejmij decyzję najkorzystniejszą dla Twojego portfela.

Kredyt na motocykl – co trzeba wiedzieć?

Kredyt na motocykl to produkt, który może przybrać dwie formy. Z jednej strony do dyspozycji mamy np. z kredyt gotówkowy, który cechuje łatwość i szybkość pozyskania, z drugiej banki oferują kredyt samochodowy, który także można przeznaczyć na zakup motocykla. Kredytem samochodowym istnieje bowiem możliwość finansowania wielu różnych pojazdów, nie tylko “czterokołowych”. Kredyt samochodowy na motocykl także jest zatem możliwy.

Musimy jednak pamiętać, że decydując się na kredyt samochodowy na motocykl lub kredyt gotówkowy na zakup motocykla, w obu przypadkach należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a ta zależna jest między innymi od naszych dochodów i kosztów, które co miesiąc ponosimy. Istotna jest także historia kredytowa, czyli to, jak dotychczas radziliśmy sobie ze spłatą innych kredytów. Do kredytu na motocykl nie możemy także mieć żadnych zadłużeń, ani figurować z negatywnymi wpisami w Biurach Informacji Gospodarczych, jak KRD, BIG Infomonitor czy ERIF. Posiadanie długów skutecznie uniemożliwia zaciągnięcie kredytu na motocykl bez względu na to, czy będzie to kredyt samochodowy, czy kredyt gotówkowy.

A na jaki rodzaj kredytu na motocykl się zdecydować? Czym charakteryzuje się kredyt samochodowy na motocykl, a czym kredyt gotówkowy na zakup motocykla? Poniżej opisujemy oba z nich i zwracamy uwagę na to, co trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Jeśli mimo tego nie będziesz w stanie zdecydować się samodzielnie, skorzystać z pomocy doświadczonych i co najważniejsze niezależnych ekspertów kredytowych, którzy przedstawią rozwiązanie najlepsze dla Twojego portfela.

Kredyt gotówkowy na motocykl

Jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z możliwości, które oferują nam banki w przypadku kredytu na motocykl, jest kredyt gotówkowy. Jako typowy kredyt konsumencki, a więc taki, który można przeznaczyć na dowolny cel, kredyt gotówkowy będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na szybkim pozyskaniu gotówki na zakup motocykla. W tym miejscu trzeba dokładnie zaznaczyć, że kredyt gotówkowy na motocykl to zwykły kredyt zaciągany bez określania celu i przeznaczenia środków. Nie trzeba przedkładać zatem bankowi żadnych dokumentów związanych z pojazdem (w tym wypadku motocyklem), który chcemy kupić. Mało tego, nie musimy nawet mówić bankowi, na co przeznaczymy środki. Ważne, aby raty kredytu były spłacane w terminie.

Kredyt gotówkowy na motocykl będzie jednak stosunkowo drogim produktem finansowym z uwagi na to, że bank nie otrzyma żadnego zabezpieczenia, jak ma to miejsce w przypadku kredytów celowych (np. kredytów samochodowych, o czym za moment). Kredyt gotówkowy obarczony jest zwykle dość wysokim oprocentowaniem, co znacznie powiększy finalnie cenę, jaką zapłacimy za motocykl. W ostatnich czasach RRSO “szybkich” kredytów gotówkowych sięga już 23 procent, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Kredyt samochodowy na motocykl

Inną, równie popularną i stosunkowo łatwo dostępną formą finansowania jednośladu jest kredyt samochodowy na motocykl. Jak pisaliśmy już wcześniej, kredyt samochodowy może zostać udzielony na różne rodzaje pojazdów, do których spokojnie możemy zaliczyć właśnie motocykl.

Kredyt samochodowy na motocykl na pewno będzie tańszym rozwiązaniem, niż kredyt gotówkowy na zakup motocykla, co wynika z zabezpieczenia, którego wymagają banki, udzielając kredytów samochodowych. Zaliczyć do nich możemy przewłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw rejestrowy. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu na motocykl, bank przejmie jednoślad, sprzeda go i odzyska pieniądze. Zabezpieczenie na pojeździe pozwala bankowi na zaoferowanie kredytobiorcom lepszych warunków kredytowych, np. w postaci niższego oprocentowania.

kredyt samochodowy na motocykl
Kredyt samochodowy na motocykl może być tańszym rozwiązaniem, niż kredyt gotówkowy. Ekspert kredytowy Rzeszów.

Kredyt samochodowy na motocykl wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC, które także ma za cel zabezpieczenie interesów banku. W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży motocykla ubezpieczyciel wypłaci bankowi odszkodowanie, co powoduje, że nie będzie konieczności spłaty kredytu, gdy pojazdu już realnie nie posiadamy / nie użytkujemy. Polisa AC zabezpiecza zatem także samego kredytobiorcę.

Aby otrzymać kredyt samochodowy na motocykl, trzeba przedłożyć instytucji dokumenty związane z pojazdem, jak np. dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu, ale także umowę kupna-sprzedaży lub fakturę proformę. To może nieco wydłużać czas potrzebny na udzielenie kredytu, który zwykle zajmuje łącznie kilka dni.

Jaki kredyt na motocykl wybrać?

Jeśli zależy nam na szybkim pozyskaniu finansowania, np. w ciągu kilku godzin, kredyt gotówkowy na motocykl będzie dobrym wyjściem. Pieniądze można otrzymać bowiem w wyjątkowo krótkim czasie, co powoduje, że po kredyt gotówkowy sięga wiele osób chcących kupić wymarzony jednoślad. Kredyt gotówkowy będzie jednak dość drogim produktem finansowym, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Jeśli finansując motocykl, zależy nam na niskich kosztach, a czas nie odgrywa głównego znaczenia, wybierzmy kredyt samochodowy na motocykl. Konieczne będzie przedłożenie bankowi kilku dokumentów, jednak koszt kredytu samochodowego będzie niższy, niż kredytu gotówkowego.

Zdjęcie: Strelciuc Dumitru, Javier Aguilera via Canva.

Komentarze są wyłączone.